Evropský spolek pro OZP

 

www.handyhelp.eu


Evropský spolek pro OZP (osoby se zdravotním postižením) byl založen na základě dlouhodobých aktivit zakládajících členů spolku v oblasti integrace osob se zdravotním postižením dne 25. listopadu 2014. Spolek je veden ve Veřejném rejstříku u Krajského soudu v Ostravě pod spisovou značkou L 13940.

Více informací o našem spolku naleznete v rubrikách O nás a Klíčové aktivity

„Ať se zdá být život jakkoliv těžký, vždy existuje něco, co můžeme dělat a uspět v tom.“
Stephen Hawking

Reklama alkoholu je zvláště nebezpečná pro určité skupiny populace, přehled viz částečně Babor a spol. (2016). Tyto skupiny zde stručně zmíníme:

 

 • Reklama alkoholu škodí dětem a dospívajícím. Svědčí to tom rozsáhlá prospektivní studie na téměř 10 tisících dospívajících ze čtyř evropských zemí (De Bruin a spol., 2016). K podobným závěrům dospěla novější studie autorů Meerkerk a spol. (2019). Negativní vliv reklamy může poněkud oslabit mediální gramotnost (Berey a spol., 2017).
 • Reklama vyvolává u závislých na alkoholu bažení. (např. Ihssen a spol., 2011). Proto závislé pacienty varujeme zejména před audiovizuální reklamou.
 • Reklama představuje riziko pro těhotné ženy, z nichž některé o svém těhotenství ještě ani nemusí vědět (Amanuel a spol., 2017).
 • Další skupinu osob zvláště ohrožených reklamou tvoří lidé se zvýšeným rizikem rozvoje závislosti na alkoholu, např. impulzivní, hyperaktivní s poruchami pozornosti, děti závislých rodičů i v dospělosti atd.
 • Reklama alkoholu představuje riziko pro řidiče, nemocné, pro ty, kdo užívají určité léky, pro patologické hráče, pro závislé na drogách a mnohé další.

Regulace nebo autoregulace

Regulace reklamy je v Česku nedostatečná. Řešení této situace není spoléhat na autoregulaci nebo etické kodexy alkoholového průmyslu, protože ty nikde ve světě nefungují (Noel a spol., 2017). Pomohly by přísnější a důsledně prosazované zákony, jako je tomu např. v Norsku.

Literatura

 • Amanuel H, Morojele N, London L. The Health and Social Impacts of Easy Access to Alcohol and Exposure to Alcohol Advertisements Among Women of Childbearing Age in Urban and Rural South Africa. J Stud Alcohol Drugs. 2017; 79(2):302-308.
 • Babor TF, Robaina K, Noel, JK, Ritson EB. Vulnerability to alcohol‐related problems: a policy brief with implications for the regulation of alcohol marketing. Addiction, 2016; 112, S1:94-101.
 • Berey BL, Loparco C, Leeman RF, Grube JW. The Myriad Influences of Alcohol Advertising on Adolescent Drinking. Curr Addict Rep. 2017; 4(2):172-183.
 • De Bruin, A, Tanghe J, de Leeuw, R. a spol. European longitudinal study on the relationship between adolescents’ alcohol marketing exposure and alcohol use. Addiction. 2016; 111:1-10.
 • Ihssen N, Cox WM, Wiggett A a spol. Differentiating heavy from light drinkers by neural responses to visual alcohol cues and other motivational stimuli. Cereb Cortex. 2011; 21(6):1408-15.
 • Meerkerk GJ, van Straaten B. Alcohol Marketing and Underage Drinking: Which Subgroups Are Most Susceptible to Alcohol Advertisements? Subst Use Misuse. 2019;54(5):737-746.
 • Noel JK, Babor TF, Robaina K. Industry self-regulation of alcohol marketing: a systematic review of content and exposure research. Addiction. 2017; 112 Suppl 1:28-50.

MUDr. Karel Nešpor, CSc.
www.drnespor.eu
Psychiatrická nemocnice Bohnice

Projekt
Podané ruce 2019
Logo Ministerstva kultury ČR
Projekt Podané ruce 2019 se uskutečňuje
za finanční podpory Ministerstva kultury ČR

Kliknutím zvětši

Nabízíme aktivizační muzikoterapeutické lekce se zaměřením na OZP a seniory pod vedením zkušených lektorů. Lekce jsou vedeny skupinově, ve smyslu hudebně pěveckých a pohybově tanečních aktivit se zřetelem na individuální uplatnění každého klienta.

V případě zájmu o tuto aktivitu nás kontaktujte na tel. č. 723 242 696.

Projekt
Podané ruce 2018
Logo Ministerstva kultury ČR
Projekt Podané ruce 2018 se uskutečňuje
za finanční podpory Ministerstva kultury ČR
Projekt
Podané ruce II.
Logo Moravskoslezského kraje
Projekt Podané ruce II. je financován z rozpočtu MSK

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!