Hluboká řeka
- Podrobnosti
- Kategorie: Knižní tipy
Hluboká řeka
Šúsaku Endó
Vyšehrad – Albatros Media 2019, 284 s.
V edici Světová próza vychází nový román, v němž se proslulý japonský spisovatel věnuje celoživotnímu tématu - vztahu člověka k Bohu a různorodému pojetí náboženství včetně jeho dopadu na osudy lidí západního i východního světa. Již v předchozích oceňovaných knihách Mlčení či Samuraj (oba vydalo nakladatelství Vyšehrad) tyto otázky nastiňuje, avšak ke konečnému poznání dochází v Hluboké řece, završujícím díle, jež dokončil nedlouho před svou smrtí.
Strhující děj čtenáře uchvátí od prvních stránek. Odhalují se v něm osudy členů malé skupiny japonských turistů, přijíždějících z různých osobních důvodů za poznáním religiózních památek do Indie. Zlomové životní okamžiky jim přinesly řadu „těžko pochopitelných, nepoznaných věcí“, s nimiž se překvapivě právě zde mají možnost s úlevou vyrovnat.
„I když něco v našem životě končí, neznamená to, že tím vše vyhasne,“ říká Isobe, muž, jenž „teprve po manželčině smrti dokonale pochopil, co je to manželské pouto a láska“. Další osobností, jejíž život graduje až k samotnému naplnění, je japonský student Ócu, vychovávaný v křesťanské víře, již pojímá osobitým niterným způsobem. Přesvědčuje se, že středobodem jeho hledání i tohoto světa je láska. „Láska je tím, čeho se dnešnímu světu nejvíce nedostává, v níž už nikdo nevěří a je s pohrdáním vysmívána.“ Kupodivu seznává, že více než láska spojuje lidi nenávist, proto spojenectví mezi lidmi je možné jen tehdy, když si vytvoří společného nepřítele. Jen tímto způsobem dokázaly jednotlivé státy a jednotlivá náboženství přežít po celá dlouhá léta a staletí.
Vyvrcholení Endóovy literární tvorby v románu nesoucím stejný název jako známý černošský spirituál, evokuje zdolání hluboké řeky jako poslední překážky na pouti domů, do země zaslíbené a věčného míru. V knize ji představuje posvátná indická řeka Ganga, do níž vstupují milióny lidí bez ohledu na náboženství s prosbou „Ó Gango má! Posvátná matko řeko! V tvé vodě očistím svou duši od hříchů!“ Stejně tak účastníci japonské turistické skupiny, v jejichž intimních výpovědích lze najít autobiografické otisky, se tu očišťují od osobních traumat, aby mohli naplnit své osudy a dospět k duchovnímu znovuzrození. Shodné přání po smíření a lásce, jež autor vystihuje mistrným způsobem, se jim po různých peripetiích a prožitcích daří uskutečnit.
Dana Vondrášková