Demence
- Podrobnosti
- Kategorie: Knižní tipy
Demence
Terézia Fertaľová, Iveta Ondriová
Nefarmakologické aktivizační postupy
Grada 2020, 128 s.
PhDr. Terézia Fertaľová, Ph.D., je odbornou asistentkou se specializací na psychiatrické ošetřovatelství a duševní zdraví v Prešovské univerzitě, kde působí rovněž PhDr. Iveta Ondriová, Ph.D., věnující se pediatrickému ošetřování, profesní etice a aplikované psychologii. Ve společné monografii poskytují zásadní informace o problematice demence těm, kteří pečují o starší dezorientované lidi.
Přestože zatím nefunguje na potřebné výši účinné terapeutické ovlivňování paměťových poruch, klinická praxe péče o nemocné s demencí potvrzuje, že léčbu medikamenty je nutno doplňovat aktivizačními přístupy a snažit se jimi oživovat psychiku nemocného. To vyžaduje individuální přístup a volbu terapie vhodnou pro jednotlivého pacienta jak v léčebných zařízeních, tak v domácí péči.
V přehledně členěné monografii seznamují autorky v úvodní kapitole s teoretickým základem syndromu demence, v dalších se již věnují samotné léčbě onemocnění se zaměřením na farmakoterapii, pravidelný trénink mozku a procvičování paměti jako významný preventabilní faktor vzniku nemoci. Následně jsou uvedeny různé nefarmakologické přístupy s praktickými ukázkami jejich využití, přičemž zvláštní místo je věnováno validační terapii, která představuje jeden ze specifických přístupů. K nim patří například kognitivní trénink, Snoezelen terapie, založená na celostním přístupu, reminiscenční terapie i validace podle Naomi Feil.
Autorky podávají užitečné a podrobné informace, jak postupovat v každodenní péči o pacienty s demencí, včetně zajištění bezpečného prostředí, pravidelné hygieny i vyvážené stravy. Podnětné rady pomohou rovněž při zvládání neklidu, poruchách spánku i v komunikaci s pacienty.
Vítaná publikace je určena všem odborným pracovníkům i domácím ošetřovatelům, kteří v ní naleznou cenné poznatky, rady a pokyny, jež jim mohou výrazně pomoci ve fyzicky i psychicky náročné péči o nemocné.
Dana Vondrášková