Stříbrný vítr II.
- Podrobnosti
- Kategorie: Knižní tipy
Radioservis 2020, 208 s.
Stejně jako Šrámkův román Stříbrný vítr předává i stejnojmenný rozhlasový pořad rozhovorů se zajímavými lidmi radost z plně prožívaného života. Velký posluchačský ohlas podnítil Radioservis, aby vybraná setkání u mikrofonu zachytil také knižně. Po úspěchu prvního dílu vychází pokračování, v němž Jitka Novotná představuje třináct významných českých osobností.
Oblíbená moderátorka a slovesná dramaturgyně Jitka Novotná připravuje pro Český rozhlas Dvojka již sedmým rokem jeden z posluchačsky nejoblíbenějších pořadů Stříbrný vítr, do něhož si zve hosty proslulé ve svých profesionálních oborech. Vyprávějí o svém životě, který jim často přichystal obtížné zkoušky a výzvy, aby jejich bytí obohatil a zkvalitnil. Jitka Novotná ke každému hostu přistupuje s důkladnou přípravou, znalostmi, vnímavě a s citem, čímž si získává důvěru. Rozmluvy tak nabývají na hloubce, otevřenosti, upřímnosti a jsou zdrojem poznání, inspirace i duchovní podpory. „Toužila jsem připomenout radosti i trápení vyslovené v rozhlasovém éteru a zhmotnit je v psané podobě, protože z ohlasů posluchačů vím, jak moc je sdílené emoce a prožitky dokážou potěšit, posílit a povzbudit. Max Brod říkal, že, ´životopisec musí svého hrdinu milovat, jinak ať raději mlčí´. Životopisec nejsem, ale do životů svých hostů se snažím pohroužit se skutečnou láskou.“
Například kněz a biolog Marek Orko Vácha odpovídá na otázku, co podstatného touží předat svým studentům: „Lékař, aby byl opravdovou lékařskou osobností, někým, koho mají pacienti rádi, ke komu vyhlíží, musí mít pomyslnou trojnožku: vynikající znalosti, vynikající dovednosti a lidský přístup, což je právě lékařská etika.“ Herečka Hana Maciuchová vzpomíná mimo jiné na starší, zkušené kolegy z Vinohradského divadla, jak byli k začínajícím kolegům vstřícní a „působili svými osobnostmi“. Vyznává, že poezii, k níž má blízký vztah, vnímá „jako velkou emoci procezenou sítem mozku“. Mezi vzácné hosty patří stejně tak Michael Žantovský, psycholog, překladatel, spisovatel a diplomat, prozrazující, že celý život dělá něco, co ani neplánoval. Obdivuhodná Barbora Chuecos, maminka autistického syna, nepovažuje autismus za nemoc, ale za způsob bytí, jejž se snaží poznávat. „Když dítě vidí, že ho s láskou následujete, dějí se zázraky,“ říká. Písničkář Jiří Dědeček přiznává, že je na své dětské knížky snad ještě pyšnější než na tvorbu pro dospělé. Strhující energií plnou optimismu uchvátí manažerka Senta Čermáková, podobně jako psychiatr Cyril Höschl, odhalující, co v něm vzbuzuje dojetí a potvrzující, že „humor je jednou z mála možností, jak se udržet psychicky ve formě“. Pro světoznámou primabalerínu Dariu Klimentovou, jež nyní předává své znalosti adeptům baletního umění, je důležitý především prožitek, neboť diváci kromě technické stránky chtějí hlavně „vidět, jak svým tělem mluvíte“. Sympatického japanologa Martina Vačkáře, který se při učení snažil být japonštějším než Japonec, pracovitost Japonců „občas dokázala strašně vyděsit“. Jitka Novotná uměla jemně a citlivě otevřít nitro herečky Jany Štěpánkové i přímočaré spisovatelky Evy Kantůrkové, zachovávající si jistý odstup. Otevřenost a sdílnost ocenila rovněž u Johna Muchy, zakladatele Muchovy nadace, uchovávajícím si „pozitivní náhled na život i víru v to lepší v nás“. Kniha končí rozhovorem se špičkovým českým odborníkem v hrudní chirurgii, Robertem Lischkem, potvrzujícím, že „Pokud se transplantace zdaří, znamená to pro pacienta, který byl vážně ohrožen na životě, téměř znovuzrození.“
„Rozhovory na vlně pohody“ zaměřené speciálně na každého hosta, vede Jitka Novotná s porozuměním, zájmem a něžnou láskou. Přestože se dotýkají intimních a leckdy bolestných prožitků, vyznívají optimisticky. Na mysl přitom vytanou slova Jana Ámose Komenského „Vše na tomto světě se dá napravit jen jemným teplem lásky, poněvadž jinak je to nemožno.“ To se Jitce Novotné a jejím hostům beze zbytku podařilo.
Dana Vondrášková