Štěstí
- Podrobnosti
- Kategorie: Knižní tipy
Štěstí
Thich Hanh Nhat
Co pro ně můžeme udělat
Grada, edice Alferia 2019, 208 s.
Celosvětově uznávaný vietnamský buddhistický mnich, zenový učitel, spisovatel a mírový aktivista Thich Hanh Nhat (nar. 1926), byl roku 1967 navržen Martinem Lutherem Kingem jr. na Nobelovu cenu za mír. Mezi lety 1973 až 2017 žil ve Francii, kde založil proslulý klášter Plum Village. Jako průkopník aplikovaného buddhismu na Západě byl iniciátorem zrodu řady dalších respektovaných meditačních center. V roce 2018 se po 45 letech v exilu vrátil do svého domovského kláštera ve Vietnamu.
Thich Hanh Nhat napsal několik desítek knih, jimiž oslovil miliony lidí na celém světě, mnohé z nich vyšly také u nás. Jeho knížka o štěstí nás uvádí do každodenní praxe, „jíž se dotýkáme hloubky života v každém okamžiku“, aniž bychom se proto museli někam vydávat. Stačí, když to, čemu se věnujeme, budeme vykonávat s plným uvědomování přítomného okamžiku, aniž bychom se nechávali strhnout přemýšlením o minulosti či budoucnosti. Často jsme „tak zaměstnaní, že zapomínáme se dívat na to, co děláme, nebo kdo jsme,“ konstatuje autor a vybízí „Chceme-li se plně těšit z darů, které nám život dává, musíme praktikovat plné vědomí za každé situace, ať si čistíme zuby, připravujeme snídani nebo jedeme autem do práce. Každý krok a každé nadechnutí může být příležitostí k radosti a štěstí. Život je plný strádání. Pokud nemáme dostatečné zásoby štěstí, nemáme žádné prostředky, jak se postarat o svoji beznaděj. Užívejte si svou praxi s uvolněným a laskavým postojem, s otevřenou myslí a přijímajícím srdcem. S plným vědomím si můžeme uchovat vnitřní radost, abychom tak mohli lépe zvládat výzvy, se kterými se setkáváme v našich životech. Můžeme si uvnitř nás samých vytvořit základ svobody, míru a lásky.“
V několika krátkých kapitolách se seznámíme s denní praxí vědomého dýchání, meditacemi, tréninky plného vědomí, s praktickým a jednoduchým cvičením během jídla, fyzickým, cvičením a relaxací, a rovněž s užitečnými radami potřebnými pro zdravé vztahy, rozšířené praxe i s praktikováním s mladými lidmi a dětmi.
Díky laskavému, citlivému přístupu Thich Hanh Nhata, jenž k nám promlouvá a doprovází nás, „můžeme rozpoznat, že v sobě máme poklad osvícení, porozumění, lásky a radost. Je čas se vrátit, aby se nám dostalo našeho dědictví. Uvedené praxe nám mohou pomoci si ho vyžádat.“
Dana Vondrášková