U Božího mlýna
- Podrobnosti
- Kategorie: Knižní tipy
U Božího mlýna
Josef Beránek, Ladislav Heryán
Vyšehrad – Albatros Media 2019, 296 s.
Zkušený publicista seznamuje čtenáře v přátelském, otevřeném rozhovoru, jenž je zároveň i osobní zpovědí, s nevšedním, charismatickým knězem a učitelem Ladislavem Heryánem.
Dr. Ing. Ladislav Heryán, Th.D. (nar. 1960), sympatický římskokatolický, salesiánský kněz, je znám nejen mezi křesťany schopností zvěstovat evangelium a své osobní vnímání Boha přístupem, který dokáže oslovit širokou veřejnost včetně mladé generace. Zaměření životní cesty vytušil již v patnácti letech, kdy poprvé výrazně vnímal Ježíše Krista. Náročné studium biblistiky absolvoval na prestižním Papežském biblickém institutu v Římě, kam roku 1987 emigroval s cílem vstoupit poté na misijní dráhu v Africe. Události příštích let však ovlivnily jeho život jinak.
Již názvy jednotlivých kapitol naznačují, že rozhovor se nebude odvíjet pouze od teologických otázek a zkušeností, ale dotýká se rovněž zcela lidských problémů, osobních úspěchů, nezdarů, pochybností, ale také lásky k rockovým kapelám, jejichž skladby Ladislav Heryán hrává při vystoupeních. Hovoří o teologii života, kdy „jako kněz musíš s těmi lidmi jít, doprovázet je v situacích, v nichž se nacházejí. A někdy dokonce musíš převzít spolu s nimi odpovědnost za určité rozhodnutí. Neříkám těm lidem: ´To je v pohodě, to není těžký hřích. Vůbec ne.´Já jim říkám: ´Myslím, že Bůh tě má rád, odobně jako ty máš ráda své děti a jsi nerada, když trpí a ve všem je chápeš, A tak se chová Bůh k nám.´“ Bibli vnímá jako „jediný záchytný bod, jak porozumět tomu, kdo je Bůh. A i když jsem řekl, že o Bohu se nedá nic říct, jsem přesvědčen, že skrze Bibli, skrze tu zkušenost lidí, zachycenou v Bibli, mluví ke mně a pro mě.“
Na otázku, co je tím evangeliem, s nímž Ježíš přichází, bez zaváhání odpovídá „Tou zprávou je, že Bůh je milosrdenství. Že Bůh je život. Že Bůh je zadarmo.“ Jako salesiánský kněz a učitel na Jaboku, Vyšší odborné škole sociálně pedagogické a teologické v Praze, si je vědom toho, že mnohdy školy spíše dávají „odpovědi na otázky, které si studenti nekladou“, proto se snaží o jiný přístup.
V knize, v níž si připadá „jako nahý na veřejnosti“, kromě upřímných a otevřených odpovědí vzpomíná také na silné osobní zážitky a četná setkání s různými lidmi, mezi nimiž nechybí ani jeho přátelé undergroundu. Odkrývá své nitro, lásku k Bohu a skrze sebe ji předává čtenářům. Je přesvědčen, „že nikdo z nás se nemůže polepšit. Může leda své chyby zadupat hlouběji do země jen proto, aby se jednou tím větší silou znovu projevily. Jedinou cestou je proměna srdce a s ní snad odejdou i naše chyby. Srdce se mění jen tehdy, cítí-li se milováno, třeba Bohem, nebo alespoň druhým člověkem.“
Dana Vondrášková