Evropský spolek pro OZP

 

www.handyhelp.eu


Evropský spolek pro OZP (osoby se zdravotním postižením) byl založen na základě dlouhodobých aktivit zakládajících členů spolku v oblasti integrace osob se zdravotním postižením dne 25. listopadu 2014. Spolek je veden ve Veřejném rejstříku u Krajského soudu v Ostravě pod spisovou značkou L 13940.

Více informací o našem spolku naleznete v rubrikách O nás a Klíčové aktivity

„Ať se zdá být život jakkoliv těžký, vždy existuje něco, co můžeme dělat a uspět v tom.“
Stephen Hawking

Narozeni 1918 – I. a II. díl

Hana Benešová, Martina Storek

Retro film 2018, 352 + 304 s. 

Velkolepý, výjimečný projekt Narozeni 1918 je autorským dílem herce, režiséra, dramaturga, redaktora a scénáristy Pavla Chalupy. Díky jeho iniciativě a kolektivní spolupráci vznikla stejnojmenná dvoudílná kniha, výstava velkoformátových fotografií a osm filmových celovečerních dokumentů. 

Graficky zdařile vypravená publikace představuje sedmdesát osm setkání s lidmi, narozenými v roce 1918, pouze dva z nich mají v rodném listě rok 1917 a 1919. Jejich pohnuté, často dramatické osudy zaznamenala jako „rodinné album republiky“ ve výstižných otevřených výpovědích redaktorka Hana Benešová. Černobílé fotografie jsou dílem Martiny Storek, doplněné o snímky z rodinných alb.

Mnozí ze zpovídaných si stále udržují až neuvěřitelnou vitalitu, například paní Marie Malá uvádí „Do čtyřiadevadesáti jsem vařila, každou sobotu napekla buchty. K doktorům jsem nikdy nechodila, neužívám žádné prášky. Jsem navýsost spokojená.“ Všichni přitom prožívali krušná období, zejména v době druhé světové války. Navzdory tomu, že jim učitelé doporučovali další studium, museli těžce pracovat na rodinných hospodářstvích, ve službě nebo v dělnických profesích, dalším důvodem bylo i zavření vysokých škol za protektorátu. Paní Jarmila Marková, pracovala v šamotových a lupkových závodech a rukama jí prošlo za směnu tři tisíce cihel. Říká skromně: „Dost jsem toho prožila, takže mě tady asi Pánbůh nechává za odměnu. Klidně bych tu byla do dvou set let. Sem tam mě píchne v koleni, ale co.“ Paní Libuše Marková si vybavuje nuzný život, kdy se snažila dostat z bídy v obecní pastoušce, aby nemuseli chodit o žebrotě prosit o chleba. 

A jaký je recept na dlouhověkost? Podle paní Gertrudy Bezděkové z Třemošné u Plzně, která říká, že je na světě pořád ráda, je to jednoduché „Recept na dlouhověkost je podle mě hodně sportovat a nedělat si starosti.“ Vždy dobře naladěný pan Zdeněk Ředina, který o sobě říká, že je stále mladý, je šťastně ženatý již šedesát čtyři let. Když se s budoucí manželkou seznámil, byla to láska na první pohled. Vzpomíná na vojenská léta, kdy byl na jedné světnici se Zátopkem na internátě, vojenská kuchyň byla o tři patra výše. „Dali jsme Zátopkovi ešusy, on utíkal dolů, nahoru, dolů, nahoru, donesl nám jídlo, popadl další ešusy a zase utíkal a my leželi na posteli. Běhal v půllitrech, ve vojenských botách. Když dukláci viděli Zátopkovy výsledky, vzali si ho do Prahy.“ Také paní Miroslava Mynaříková, jejíž nejmladší pravnouček je o sto let mladší, vnímá život jako krásný a věk si nepřipouští: „Jsem na svět ráda. Stárnout? To začnu až po stovce!“ 

Ze všech výpovědí je patrné propojení nejen věkem, ale také v upřímnosti a životním optimismu, který je povzbudivou inspirací pro další generace. 

Příznačně se ani velkolepý a přínosný projekt Pavla Chalupy neobešel bez zkoušek a překážek, když se mu přes nesporný význam a navzdory obětavému úsilí zúčastněných, nedostalo ani po letech čekání finanční pomoci od tehdejší vlády. Naštěstí mohl být realizován díky podpoře nové vlády a Ministerstva kultury a naplnil tak hlavní ideu – „zachytit životní osudy dosud žijících občanů narozených v roce 1918 na území československého státu a pokusit se tak zdokumentovat nejen jejich životní osudy, prolínající se s osudy státu, ale i pokusit se definovat ideály generace 1918, vstupující do neklidných dějin Evropy a zároveň i prozkoumat fenomén jejich vysokého věku,“ jak vyznává Pavel Chalupa. Ohlasy a velký zájem o knihy, filmy i výstavy dokazuje, že se myšlenku unikátního díla se podařilo dokonale naplnit. Všem autorům a tvůrcům za to patří velké uznání.

Kniha vycházející k 101. výročí vzniku Československa byla slavnostně uvedena 21. října 2019 v Literární kavárně knihkupectví Academia v Praze. Spolu s Palem Chalupou, autorkou Hanou Benešovou, fotografkou Martinou Storek se křtu účastnili další spolupracovníci a rovněž paní Vlastimila Šrůtková, jež v říjnu oslavila 101. narozeniny. Pořadem s příjemnou, radostnou atmosférou provázela Denisa Novotná.

Text a foto ze křtu knihy: Dana Vondrášková

Projekt
Podané ruce 2024
Logo Ministerstva kultury ČR
Projekt Podané ruce 2024 se uskutečňuje
za finanční podpory Ministerstva kultury ČR

Nabízíme aktivizační muzikoterapeutické lekce se zaměřením na OZP a seniory pod vedením zkušených lektorů. Lekce jsou vedeny skupinově, ve smyslu hudebně pěveckých a pohybově tanečních aktivit se zřetelem na individuální uplatnění každého klienta.

V případě zájmu o tuto aktivitu nás kontaktujte na tel. č. 723 242 696.

Projekty financované
z rozpočtu
Moravskoslezského kraje

Logo Moravskoslezského kraje
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd