Evropský spolek pro OZP

 

www.handyhelp.eu


Evropský spolek pro OZP (osoby se zdravotním postižením) byl založen na základě dlouhodobých aktivit zakládajících členů spolku v oblasti integrace osob se zdravotním postižením dne 25. listopadu 2014. Spolek je veden ve Veřejném rejstříku u Krajského soudu v Ostravě pod spisovou značkou L 13940.

Více informací o našem spolku naleznete v rubrikách O nás a Klíčové aktivity

„Ať se zdá být život jakkoliv těžký, vždy existuje něco, co můžeme dělat a uspět v tom.“
Stephen Hawking

Jack London

Astrální cesty duše odpoutané od mučeného těla

Leda, edice Nejčtenější knihy světa 2020, 272 s.

Jedno ze stěžejních děl proslulého amerického spisovatele Jacka Londona (1876-1916) se čtenářům nabízí v novém překladu Petry Martínkové z anglického originálu The Jacket, or the Star Rover, jež vyšlo v roce 2015, sto let od prvního vydání. 

Strhující děj životního příběhu Darrella Standinga uchvátí od první stránky. Úspěšný zemědělský odborník a učitel Kalifornské univerzity v Berkeley je v třiceti šesti letech odsouzen za vraždu kolegy a umístěn do nechvalně známé věznice se zostřeným režimem v San Quentinu. O svém osudu vypráví bez patosu, prostě, avšak slovy jdoucími až na dřeň bytí. Vzpomínky ustupují, když líčí drsné podmínky věznění, ponižování, šikanu, týrání a roky prožité na samotce. „Kdo zostřený režim přežije, říká mu smrt zaživa. Já však za dobu onoho umrtvení dosáhl nebývalé volnosti. Navzdory absolutního odnětí svobody jsem se toulal světem i časem. Ti, co mě do umrněné klece strčili, mi nedokázali zabránit v rozletu. v samotkách. Ed Morrell mi sice přistřihl křídla, leč paradoxně mě tím připravil na nebeský vandr.“ 

Pro zásadové postoje a kritiku je brán jako nenapravitelný odsouzenec, což vyvolává ostrou reakci – mučení, svěrací kazajku, a dlouhodobý pobyt na samotce. „Pokud rozumný člověk dovede být krutý, o hlupákovi to platí dvojnásob.“

Světlejší chvíle zažívá, jakmile si osvojí dorozumívací systém s vězni ze sousedních cel. Stále ho však sužuje nekonečně dlouhá chvíle na samotce a zkouší se dostat mimo tento svět. „Krotil jsem vědomí a popouštěl uzdu podvědomí.“ Díky tomu se vydává na velkou dobrodružnou pouť, aby nalezl „všechny kosmické vzorce a objasnil si nejzazší tajemství vesmíru.“ Přesvědčuje se, že duch je nesmrtelný a toto poznání jej nabíjí neomezenou mocí odpoutat se od bolestí ztýraného těla a zakoušet nekonečnou svobodu, dokonce i v poslední den svého života. "Zde končím. Mohu se jen opakovat. Není smrti. Život je duch a duch nemůže zemřít. Jen tělo umírá a pomíjí…  Jen duch trvá a dál buduje sám sebe postupným a nekonečným převtělováním, jak se propracovává vzhůru ke světlu..."

Mimořádná kniha s věčným, nadčasovým námětem zaujme silným příběhem. Povzbudí a může pomoci najít v těžkých životních situacích vnitřní klid. 

Dana Vondrášková

Pozn.: Otřesné podmínky vězení včetně používání svěrací kazajky jsou v knize vylíčeny věrně díky výpovědi Edwara Morella, odsouzeného za vlakové loupeže k doživotnímu výkonu trestu do San Quentinu, kde si odpykal čtrnáct let, z toho pět v samovazbě. Díky neúnavné snaze Jacka Londona o jeho omilostnění se po propuštění stal častým hostem na jeho ranči.

 

Projekt
Podané ruce 2022
Logo Ministerstva kultury ČR
Projekt Podané ruce 2022 se uskutečňuje
za finanční podpory Ministerstva kultury ČR

Nabízíme aktivizační muzikoterapeutické lekce se zaměřením na OZP a seniory pod vedením zkušených lektorů. Lekce jsou vedeny skupinově, ve smyslu hudebně pěveckých a pohybově tanečních aktivit se zřetelem na individuální uplatnění každého klienta.

V případě zájmu o tuto aktivitu nás kontaktujte na tel. č. 723 242 696.

Kliknutím zvětši

Projekt
Podané ruce 2021
Logo Ministerstva kultury ČR
Projekt Podané ruce 2021 se uskutečňuje
za finanční podpory Ministerstva kultury ČR
Projekt
Podané ruce 2020
Logo Ministerstva kultury ČR
Projekt Podané ruce 2020 se uskutečňuje
za finanční podpory Ministerstva kultury ČR
Projekt
Podané ruce 2019
Logo Ministerstva kultury ČR
Projekt Podané ruce 2019 se uskutečňuje
za finanční podpory Ministerstva kultury ČR
Projekt
Podané ruce 2018
Logo Ministerstva kultury ČR
Projekt Podané ruce 2018 se uskutečňuje
za finanční podpory Ministerstva kultury ČR
Projekt
Podané ruce II.
Logo Moravskoslezského kraje
Projekt Podané ruce II. je financován
z rozpočtu MSK
Projekt
Podané ruce
Logo Moravskoslezského kraje
Projekt Podané ruce je financován z rozpočtu MSK

 

Our website is protected by DMC Firewall!